Thyssenkrup’tan Halatsız Asansör

Wonkavator Gerçek oluyor! Yukarı, Aşağı, Sola ve Sağa Gidebilen Maglev Multi Asansör.

Wonkavator yana, eğimli yollara, uzunlamasına ve arka yollara, orta noktalara ve ön yollara gidebilir. 45 yıldan fazla bir süre sonra, çok uluslu holding ThyssenKrupp, Roald Dahl’ın kurgularını gerçeğe dönüştürüyor.

Stuttgart’ın 100 kilometre güneyindeki Rottweil’de 246 metrelik Tower of Light adıyla bir beton kule inşa edildi. Kule aynı zamanda bir konferans salonuna, 360 derece görüntüleme platformuna ve asansörü test etmek için özel olarak üretilmiş 12 şaft serisine sahip. Kule mimar Helmut Jan ve Warner Sobek tarafından dizayn edildi.


Wonkavator, Roald Dahl

Thyssenkrupp, manyetik kaldırma gücünü kullanan yeni bir fütüristik asansör türü tasarladı. Bu yeni asansörler, lineer motorlarla çalışır ve kabinleri ray üzerinden ve şaftlar arasından gidebilir. Yatay ve dikey olarak da gidebilir, insanları yukarı, aşağı, sola veya sağa hareket ettirebilir. Bu yeni asansör tipi Maglev Multi olarak adlandırılır ve halat kullanılmaz, raylar üzerinde çalışır ve kabinleri yollarında hızlandırmak için manyetik alanlar kullanılır.

Levitasyon Nedir?

Ağırlığı olan bir nesnenin mekanik bir destek almadan havada asılı kalması veya belirli bir alanda hareket etmesi olayına levitasyon denir. Levitasyonun bir diğer adı ‘’yükselinim’’dir. Bu tanımdan yola çıkarak levitasyon, yer çekime karşı koyabilecek gücün devreye geçirilebilmesidir.

Levitasyon Nasıl Yapılır ?

Yerçekimi olan bir yerde, ağırlığı olan herhangi bir nesne havada bırakıldığında, yüksekliğe ve yerçekimine bağlı olarak ivmelenerek yere düşer. Bir nesnenin mekanik bir destek olmadan havada kalmasını sağlamak için o nesneye yerçekimine zıt yönde bir kuvvet uygulanması gerekir. Ayrıca nesnenin sabit olarak kalması için de bir kuvvet daha uygulanması gerekir. Bu kuvvetler manyetik, elektrostatik, hidrodinamik, aerodinamik ya da akustik olabilir.


Manyetik Levitasyon

Levitasyon çeşitlerinde en yaygını manyetik levitasyondur. Manyetik levitasyon, bir iletken cismin manyetik alanda etkileşime girmesi sonucu çeşitli kuvvetler ile havada asılı kalmasıdır. Kısaca manyetik alan ile yer çekimine karşı koyma işlemi diyebiliriz. Bununla ilgili günümüzde görülen en yaygın uygulama maglev trenleridir.

Manyetik Levitasyon Yöntemiyle Cisimler Nasıl Havada Kalabiliyor?

Fiziksel olarak süper iletken maddelerin varlığına dayanmaktadır. Peki, süper iletken madde nedir? Elektriksel iletkenlikleri sonsuza yaklaşan maddelerdir. Dolayısıyla da elektrik akımı, dirençle karşılaşmadan süper iletken maddelerin üzerinden geçebilmektedir. Süper iletken maddelerin başka bir özelliği ise içlerindeki manyetik akıyı mükemmel bir diyamanyetiklik özelliği göstererek dışarı itmeleridir. Bu diyamanyetik özelliği, ‘Meissner Etkisi’ olarak tanımlanır. Ayrıca süper iletken maddelerden yüksek akımlar geçebilir.

Konumuzla alakalı olarak süper iletken maddelerin en önemli özelliği olan diyamanyetik özelliği sayesinde, cisim yüzeyinde elektrik akımı oluşturularak neredeyse tüm manyetik alanı itilebilmektedir. Cismin yüzeyinde oluşan manyetik alan, maruz bırakılan manyetik alanı ‘Meissner Etkisi’ altına alır fakat çok ince bir tabaka da olsa kullanılan süper iletken madde manyetik alanın kullanılan cisme geçmesine sebebiyet verir.


Manyetik Levitasyon Başka Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

  • Manyetik askı sistemleri tozsuz ve temassız olduklarından, üretim esnasında yarı iletken levhaların taşınmasında yoğun olarak kullanılmaktadırlar.
  • NASA gibi büyük şirketler tarafından oluşturulmuş savrulma kontrolü gibi testlerin gerçekleştirildiği rüzgâr tünelleri vardır.
  • Rüzgâr Tribünlerinde verimi maksimize etmek için yine manyetik levitasyon kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir