Çamlıca Tv Kulesi Schindler’in Panoramik Asansörleri ile Yükseliyor

Kadim şehir İstanbul’un anadolu yakasında bulunan Çamlıca Tepesi, TV Kulesi ile yeni bir görünüme kavuştu. Daha öncede tepede bulunan onlarca radyo ve televizyon vericileri şimdi 369 metre yüksekliğindeki tek bir kulede birleştirildi.

2011 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığınca Çamlıca Tepesi’ ndeki görüntü kirliliğinin önüne geçmek amacıyla “Çamlıca Tepesi Televizyon ve Radyo Kulesi Fikir Perojesi Yarışması” düzenlendi. İlk üçe giren proje sahiplerine ödüllerin verildiği yarışmada üçüncü olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Melike Altınışık başkanlığındaki tasarım ile ilerleme kararı alındı.

İstanbul’un 369 metre yüksekliğinde olan yeni telekominikasyon kulesi olan yapının silueti, İstanbul’un farklı yönlerinden de bakıldığında da değişen bir hareket ve ritim duygusu verecek şekilde tasarlandı. Bu mimari oluşum ile zarafeti, güzelliği ve yenilikçi konsepti bir arada sunan proje, kulenin çekirdeğinin tamamında ise yaşanabilir alanların eklenmesine izin veren matematik ve geometri birleştirildi. Proje ile ayrıca, megakent İstanbul’unda büyümesi de sembolize ediliyor.

TV Kulesi şuanda kullanımda olan çeşitli vericilerin yerini almasının yanı sıra 100’den fazla yayın vericisini de bir yapıda birleştirmiş olacak. İki katlı restoran ve gözlem katı da bulunan proje ile ziyaretçiler Asya’ dan Avrupa’ya uzanan İstanbul manzarasını da seyredebilecek.

Küçük Çamlıca Korusu’ndaki mevcut park geçidi tarafından dönüştürülen bölümde ise halka açık bir fuaye, kale ve sergi alanıda olacak.

Schindler Group

Projenin Asansörleri Schindler Seçildi

Bu simgesel yüksek yapının asansörlerininde bina mimarisine uygun olması gerektiği projede ipi Schindler Group göğüsledi. Binanın her iki yanından muhteşem boğaz manzarası ile yükselen Schindler 7000 serisi yüksek hızlı Panoramik Asansörler, yekpare gövdeyi besleyen ve geliştiren mimari unsurlar olarak konumlanıyor. Ziyaretçilerin bir tarafta tarihi yarım adaya, diğer tarafta Karadeniz kıyılarına doğru 180 metre boyunca eşsiz dikey bir yolculuk deneyimi yaşamaları sağlanacak. Bu yolculuğun sonunda İstanbul’u deniz seviyesinden 400 metre yükseklikten gözlemleme imkanına da sahip olacak.

Yapımına 2016 yılı Mart ayında başlanan Çamlıca Tv ve Radyo Kulesinin betonarme, çelik ve dış kaplama işleri 2019 sonuna doğru tamamlandı. Daha sonra yapılan kuyu teslimleri sonrası Schindler ekipleri hem sahada hemde ofiste hummalı bir çalışma başlattı.

Çamlıca TV ve Radyo Kulesi Projesi’nin asansör ihalesi 2017 yılında gerçekleşti. Schindler 7000 rel.4 serisi 3 ünitenin bulunduğu projede asansörlerin tasarımı, çizimleri İsviçre’de bulunan özel tasarım ekibi tarafından yapıldı.

Projede 2 panoramik asansör ve birde servis asansörü bulunuyor. Panoramik asansörler 184 metre seyir mesafeli ve sadece 5 durağa sahip olup kapıları ise cam panellerden oluşmaktadır. EN 81-20 standardına göre maksimum 11 metre mesafede bulunması gereken acil çıkış kapıları binanın mimari yapısı nedeniyle kuyunun arka tarafında ve asansöründe arka duvarında olmak üzre tasarlandı. Kabin estetiğini korumak amacı ile planlanan bu tahliye kapısı, standart kapı görünümünde değil asansör duvarı görüntüsünde tasarlandı.

Montaj SLIM Metodu 45 Günde Gerçekleşti

Proje de Schindler’in 7000 serisi asansörlerine özel olarak geliştirdiği montaj metodlarından biri olan SLIM metodu kullanıldı. SLIM metodu ve SLIM Toollarıyla daha güvenli ve daha hızlı montaj yapabilmesi aynı zamanda seyir konforu açısından da büyük avantajlar sağlıyor.

202 metre seyir mesafesine sahip ve 4 m/s hıza çıkan asansörlerin ortalama montaj süresi 4 ile 6 ay arasında gerçekleşiyorken, Ocak ayında yapılan saha toplantısı ile asansör imalatlarına hız verilmesi kararı alındı.

Proje bizzat Ulaştırma Bakanı ve Ulaştırma Bakanlığına bağlı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürünün (AYGM) sıkı takibindeydi. Haftalık olarak saha toplantıları yapılıyordu. S1 teknik asansörünü 65 günde, L1 panoramik asansörünü 45 gün gibi rekor sürede tamamlandı. Schindlerin deneyimli montaj ekibi, tecrübeli saha yönetim kadrosu ile vardiyalı çalışma sistemi ve aynı zamanda müşteri desteği ile önemli bir montaj süresi başarısı da yakalandı.

Binaın mimari yapısı dolayısı iletüm imalatlarda olduğu gibi asansörün montajında da zorluklar yaşandı. Motorların yukarı taşınması ve makine dairesi içine alınması için özel bir firma ile anlaşma yapılarak bu zorluk ortadan kaldırıldı. Sorunsuz ve iyi planlanmış bir operasyon sayesinde kısa montaj süresi ve vardiyalı çalışmanın verimli yapılabilmesi sağlandı. İyi bir organizasyon ve koordinasyonun sonucunda zaman zaman çeşitli zorluklar ile karşılaşılsa da söz verilen tarihe montaj tamamlandı.

Panoramik asansörlerin duvarlarında yolcu deneyimini daha da yukarıya taşımak için led ekranlar yerleştirildi. Ziyaretçiler panoramik açıdan 360′ derece istanbul’u seyredebilecekler. Ekranlar asansörün hızı ile entegre edildi. Asansör hareketine oranla ekrandaki görüntülerin de hareketi sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir