Asansör Teknolojisinde Yükselecek 3 Trend

Asansör endüstrisi, binalarınızdaki asansörlerin çalışma biçiminde devrim yaratabilecek çeşitli ezber bozan gelişmelerin ortasında. Aşağıda üç kayda değer eğilime ve bunların sektörü nasıl değiştirdiklerine bakıyoruz.

Trend #1- Daha Fazla Asansör, Daha Az Kuyu

Avrupa’da daha yaygın olan TWIN asansör sistemi artık ABD’de büyüyen bir trend. TWIN, iki konvansiyonel asansörün aynı kuyu içine yerleştirildiği ve birbirinden bağımsız hareket ettiği bir asansör sistemidir. Her iki asansör arasındaki mesafeyi izleyen bir cihaz, asansörlerin çarpışmasını veya çarpmasını önler.

TWIN sistemi, bina sahiplerinin çekirdek alanlarını kullanma biçiminde devrim yaratma potansiyeline sahip

Alman çok uluslu şirketler grubu Thyssenkrupp tarafından Endüstri Mühendisliğine odaklanarak başlatılan twin asansör, kısa süre önce Atlanta, GA’ da 21 katlı Coda binasında tamamen faaliyete geçti. 2022’de tamamlandığında New York’ un dördüncü en büyük ticari binası olacak olan Manhattan’daki 50 Hudson Yard için 40 twin asansör daha planlanıyor.

Birden çok kabini tek bir kuyuda birleştiren bu teknoliji, tesisinizin veya yaşam alanınızın verimliliğini dört yolla en üst düzeye çıkarır:

1.Daha Fazla Alan

Thyssenkrupp’ta yeni inşaat satışları müdürü Mark Schroeder, asansör boşlukları, tuvaletler ve diğer mekanik sistemler dahil olmak üzere herhangi bir binanın çekirdeğinin kritik olduğunu söylüyor. İki asansör kabinini tek bir kuyuda birleştirmek bir kuyu etkin bir şekilde keserek daha fazla çekirdek alanı yaratır.

“Aynı kuyu içinde iki asansör çalıştırmak mantıksal olarak daha az asansör boşluğunun, sahiplerin başka şeyler için kullanabilecekleri alanı kaplamasına neden oluyor ”diye açıklıyor Schroeder.

2.Hareket Kapasitesi Arttı

Geleneksel asansör sistemleri, herhangi bir zamanda yalnızca çok fazla yaya trafiğini kaldıracak şekilde tasarlanmıştır. Bina sahipleri, trafik seviyeleri asansör kapasitelerini aştığında ne yapmalıdır?

Schroeder, “Bu kişi sayısı artarsa, genellikle daha fazla asansöre ihtiyacınız olur” diyor. Ancak TWIN sistemi ile daha fazla kuyu eklemenize gerek kalmadan daha fazla asansör ekleyebilirsiniz. Asansör boşluğu sayısını artırmadan aslında daha fazla kişiyi idare edebilirsiniz. “

Bina sahipleri için artırılmış alan ve genel halk için daha hızlı seyahatin yanı sıra, TWIN ayrıca iki asansörün kullandığı enerji tüketimiyle ilgilenenler için iki seçeneğe sahiptir.

3.Küçük Motorlar

Ortalama bir bina sahibi için yeni bir asansör sisteminin potansiyel enerji tüketimini iyice incelemek mantıklıdır. Schroeder’e göre, bina sahibinin gerekirse asansörleri “yavaşlatmasının” ve TWIN sisteminin enerji kullanımını azaltmasının yolları var.

Schroeder, “Kuyuda çalışan iki asansör nedeniyle, kabinlerin hızını azaltabildiğimiz zamanlar oluyor ve bu da daha küçük motorlar gerektiriyor,” diyor Schroeder. “Bu formda verimlilik elde edersiniz.”

4.Asansör Uyku Modu

Schroeder, “Binanın o belirli saatindeki düşük talep nedeniyle, her iki asansöre de ihtiyaç duyulmayan belirli zamanlar vardır,” diye açıklıyor Schroeder. “Bu zaman dilimlerinde bazı asansörleri uyutmak mümkün. Bina için en verimli olduğu zaman kapatılabilirler. “

Trend #2 Asansör Teknolojisinde Analiz

Asansör endüstrisi, diğer birçok endüstri gibi, dijital bir dönüşüm yaşıyor. Artık bina sahiplerinin ve tesis yöneticilerinin asansörlerinden gelişmiş analitiği takip etmeleri için yollar var. Bir analiz sağlayıcısı olan Schindler Elevator Corporation, asansör verilerini analiz etmenin üç avantajına öncelik veriyor:

 1. Öngörücü Bakım
  Schindler, asansör verilerini, sahiplerine ne zaman ve nerede bakıma ihtiyaç duyabilecekleri konusunda bilgi vermek için kullanır. Schindler’in CIO’su Nilesh Mhatre, “Premier teşhis ve gelişmiş analitik, Schindler’in olası servis sorunlarını ortaya çıkmadan önce öngörülü bir şekilde tanımlamasını, analiz etmesini ve çözmesini sağlıyor,” diyor.
 2. Gerçek Zamanlı Bilgiler
  Schindler, asansör analiziyle ilgilenen bina sahipleri için süreci olabildiğince kolaylaştırmak için çalışıyor. Şirket, analitiğini ve diğer bilgilerini gerçek zamanlı olarak nerede olurlarsa olsunlar bina sahiplerinin ellerine sunmak için tasarlanmış bir dijital portföy oluşturdu.
  Mhatre, platformun adı Schindler Ahead ve bina sahiplerine “binalarını daha iyi işletmek ve yönetmek için telefonlarından veya mobil cihazlarından gerçek zamanlı bilgiler sağlamak için tasarlandı” diyor.

3.Heryönden Gelişmiş İletişim

Bu bilgiler, etkili ve kullanımı kolay iletişim teknolojisi olmadan boşa gidecektir. Mhatre’ye göre, Schindler’in sahibi olduğu Ahead ActionBoard adlı bir uygulama, “ekipmanları, müşterileri ve yolcuları Schindler İletişim Merkezleri ve teknisyenleri ile” birbirine bağlamayı amaçlıyor.

“Ekipman durumu ve performansıyla ilgili özelleştirilebilir raporlar ve uygulama, kısa mesajlar veya e-postalar aracılığıyla olay bazlı bildirimler, müşterileri, yolcuları ve teknisyenleri her zaman bilgilendirir.”

Benefits of elevator analytics packages include:

 • Genel bina performansını iyileştiren yüksek güvenilirlik ve artırılmış çalışma süresi
 • Onarım veya modernizasyon ihtiyaçları gibi orta vadeli planlamaya izin veren bileşen ömrü hakkında içgörüler
 • Ekipman portföyünün eksiksiz dijital dokümantasyonu
 • Asansörleri analogdan dijitale geçmeye hazır hale getirir
 • 7/24 dijital acil servis
 • “Kablosuz” güncellemeler sayesinde geleceğe yönelik çözüm
 • Artan bina değeri

Trend #3 Acil Kullanım Asansörleri

Acil bir durumda bir binanın boşaltılması gerekiyorsa, bina sakinleri genellikle asansörlerden kaçınmaları konusunda uyarılır. Bununla birlikte, kısmen 11 Eylül trajik olayları nedeniyle, National Elevator Industry Inc. (NEII), acil bir tahliye durumunda asansörlerin kullanılmasına izin vermek için bina kodlarının değiştirilmesine yardımcı olmak için çalıştı.

Bu, binalar için şaşırtıcı miktarda potansiyel güvenlik iyileştirmesinin kilidini açar. Çoğu modern asansörün bir acil durum tahliye sistemi için mevcut yasaya uyacak şekilde güncellenmesi gerekmesine rağmen, insanların binalardan çıkarılmasına yardımcı olmak için asansörlerin kullanılması hayat kurtarmaya yardımcı olabilir ve değişikliği benimseyen binalarda bu sistemin uyumluluğunda devrim yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir