Beyoğlu’nda Mekan Tavsiyeleri

Tabi işimiz gereği bir çok lokasyonlar da bulunuyor, belkide hayatım boyunca bulunmayacağım,hiç adını bile duymayacağım mekanları görebilme, keşfedebilme şansına sahip oluyorum. Beyoğlu gibi harika bir tarihi geçmişe sahip eskiden pera olarak bilinen bu yerde bunlardan biri. Bu açıdan kendimi şanslı hissediyorum. Bu yazımda bi zati bulunduğum gezip görebildiğim kendimce beğendiğim mekanları listelemek istedim. Liste biraz karışık oldu. Hem yemek yiyebileceğiniz, kahve içebileceğiniz, ders çalışabileceğiniz, oyun oynaya bileceğiniz vs vs aktivitleri yapabileceğiniz mekanları genel olarak derlemeye çalıştım. Bunların haricinde onlarca harika yerler mutlaka vardır. Dediğim gibi tamamen kendim deneyimlediğim bir liste yaptım.

1-EXE ADAHAN GALATA

İş gereği asansör kontrolü için uğradığım bu yeri görür görmez çok beğendim. Ahşabın ve tarihin güzel harmanlandığı biraz rustik tarzda iç mimariye sahip harika bir mekan. 1874’te inşa edilmiş bu bina her köşesinde tarihini bizlere gösteriyor. Freskler, kolonlar, mermer ve taş her bir konaklamaya nitelik kazandırır ve rahatlamak için düşünülmüş, sıcak tonların ve kişiye özel bir tasarımın başrolde olduğu odaları ön plana çıkarmaktadır.

Hem otel, hem cafe, restaurant ve toplantılarınızı gerçekleştirebileceğiniz imkanla mevcut ve umuma açık. Hotelin tacı olan restoranın çatı katı Galata Kulesi’ni izlemek ve İstanbul’un en şık ilçelerinden birinin canlı ritmine kendinizi kaptırmak için en iyi manzara yeridir. Eski Cenevizli ve Venedikli satıcıların eski Pera’sı Galata veya Karaköy, Akdeniz tarihinin zarafetiyle Doğu mistizmi ve zevkli giyim mağazalarının birbirine karıştığı bu yer, bu otel için en iyi çerçevedir.

2-NARMANLI HAN

1831’de Rus elçilik binası olarak açılan, birçok yazar ve sanatçıya ev sahipliği yapan tarihi, mimari ve kültürel değeri olan Narmanlı Han’da Cafe, müze ve kahve içebileceğiniz mekanlar mevcut.

3-FİTAŞ PASAJI

İstiklal caddesi üzerinde taksim meydana yakın bir konumda olan fitaş pasajında kitapçı, oyun salonları,fast food ve sinema mevcut. Çocuklara yönelik oyun alanları da var. Keyifli zaman ve stres atmak için uğrayabilirsiniz.

4-MADAM TUSSAUDS

Özellikle çocuklarla eğlenilebilecek çok güzel bir müze. Neredeyse her balmumu heykelin yanında fotoğraf çekerken kullanabileceğiniz kıyafet, aksesuar vb. mevcut. Fotoğraf makinanızı unutmayın. Personel çok kibar ve yardımcı. Online daha uyguna bilet bulmanız mümkün.

5-BÜYÜK LONDRA HOTELİ

Nostaljisi, dekorasyonu ve personel sıcaklığı ile bana haz veren bir yer. Büyük Londra Oteli Beyoğlu’nun önemli tarihi anıtlarından biri. Konaklamasanız bile girişindeki kafede bir kahve içmelisiniz. Tarihle iç içe bir saat geçirmek bile insanı mutlu ediyor. Hele yol tarafına oturursanız ve papağan Yakup’un keyfi yerindeyse çok daha eğlenceli olabilir molanız. Herkesin kolaylıkla bulamayacağı harika bir teras cafesi var. Manzara çok iyi.

6-PERA MÜZESİ

Beyoğlu’na yolunuz düşünce ziyaret edilecek en güzel müzelerden biri. Tarihte yolculuğa çıkmak için birebir. Eski ölçü birimlerini, Osmanlı dönemine ait resim ve tabloları görebilirsiniz. Girişte küçük bir ödeme alınıyor. Müze kartınız varsa ücretsiz de gezebilirsiniz.

7-KAT 5 CAFE

İstanbul’ un en güzel manzarasına sahip mekanlardan birisi. Manzara eşliğinde yemek yiyip, keyif yapmak ayrı bir zevk. Binada asansör var. Çalışanlar gayet profesyonel. Terası ve normal katı mevcut. Misafirlerinizi alıp gidebilirsiniz.

8-GALATA KONAK CAFE

Eğer bilemezsiniz içeri girip çatıya çıkmak aklınıza gelmez. Haliç girişinin en güzel manzaralarından biri burda. Çay kahve pasta vs normal. Fiyatlar tabiki pahalı. Ve insanlar hâlâ telefonlarıyla oynuyor. Ayrıca Galata kulesi buradan bir başka gözüküyo.

8-SALT GALATA

Yine asansör kontrolleri için bulunduğum merkez bankası binası bitişiğindeki salt galata beni mest etti. İstanbul karmaşasında sessiz, ikonik bir yer lokantası, cafesi kütüphanesi sergileri ile sanki istanbul dışında kalmış hissettiren kaliteli rahat bir yer herkesin bilmemesi de arti bir guzellik.

9-SAHAFLAR ÇARŞISI BEYOĞLU

İçeri girdiğiniz an kitap kokusu sizi karşılıyor. Eski posterler, dergiler, kitaplar ne ararsan var. Karıştırıp incelemeye başlasan dalıp gidiyorsun. Herkes gidip görmeli. Nostalji sevenler özellikle o kokuyu çeksinler orda bi onu yaşasınlar 1980′ lerden kalma bi dergi gördüklerinde gözleri dolsun.

10- ZİMMER BOPHORUS

Zimmer Bophorus Hotel konaklama hizmeti veren boğaza ve tramway durağına hemen bir kaç adım mesafede bir konumdadır. Teras katında harika bir manzaraya sahip cafe-restaurant mevcut. Umuma açık olan bu yere özellikle akşam vakitlerinde yer bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Bazı tanıdık simalar ile de karşılaşma ihtimaliniz yüksek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir