Nostaljik Asansörler-Stigler Elevator

Stigler, 1860 yılında İtalya’nın Milano kentinde kurulmuş bir asansör firmasıydı. İtalya’daki ilk asansör üreticisiydi. Stigler yolcu, yük ve diğer servis asansörleri üretti. Merkez İtalya’nın Milan kentinde Via Galileo 45’te bulunuyordu.

Tarihçe

Stigler, Zürih Politeknik Enstitüsü’nde okuyan Alman mühendis Auguste Stigler tarafından kuruldu. Mezuniyetinden birkaç yıl sonra, 1860 yılında asansör şirketi “Stigler” i başlattığı İtalya’nın Milano şehrine taşındı. 1870 yılında ilk Stigler asansörü Roma’daki Grand Hotel Costanzi’ye kuruldu. Asansör hidrolikti, bu da büyük bir sansasyon yarattı, çünkü o zaman, hem İtalya’da hem de dünyanın geri kalanında asansörlerin gelişimi neredeyse duyulmadı. Bir yıl sonra Stigler ikinci hidrolik asansörünü aynı otele gecikmeden monte etti. 1884 yılında, şirket Milan Polytechnic’ten mezun olan Auguste Stigler II’ye geçti ve 1895’te Stigler ilk elektrikli asansörünü kurdu.

Stigler asansörlerini 1900’de Büyük Britanya’ya tanıttı ve o zamandan beri İngiliz imparatorluğu boyunca çok sayıda Stigler asansörü kuruldu. Bundan kısa bir süre sonra şirket, asansörlerin seri üretimini yaşadı ve bu nedenle, şirket, büyük asansör talebi ile başa çıkmak için çeşitli ülkelerdeki ajansları / distribütörleri açarak işini genişletmeye karar verdi. 1910 yılında Stigler 10.000 asansör üretmiş ve 1930’da şirket 35.000 adete ulaşmıştır. Şirket daha sonra Auguste Stigler III’e geçti. Sonunda 1947’de Stigler, Otis tarafından satın alındı ve aynı zamanda şirket 45.000 asansör üretti. Devralmadan sonra Otis, 1987 yılına kadar İtalya’da “Stigler-Otis” adı altında asansör kurmaya başladı.

Bilinen Montajları

Stigler ilk asansörünü 1870 yılında Roma, İtalya’daki Grand Hotel Costanzi’ye kurdu. 1947’de Stigler, bazıları Rio de Janeiro (Brezilya),İstanbul (Türkiye), Buenos Aires (Arjantin), Kahire (Mısır), Bombay (şimdi Mumbai, Hindistan), Seul ( Güney Kore) ve Tokyo (Japonya).

Bugün, hala dünyada bulunabilen bir dizi hayatta kalan Stigler asansörü var, bunlar:

  • Coendershuis, Groningen, Netherlands (1928)
  • Kastelsvej 27, Copenhagen, Denmark (1905)
  • Ruoholahdenkatu 12C&D, Helsinki, Finland (1929, Kone tarafından 1960’ta modernize edildi.)
  • Hotel Trieste & Victoria Abano, Terme, Italy
  • Yeni Hayat Apartmanı, Beyoğlu, İstanbul, Türkiye (1924)
  • Çam Palas, Beyoğlu, İstanbul, Türkiye (Tahmini 1920-1930 )


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir